A banán gyorsan fejlődő növény, amely egy vagy több pszeudoszárból, földalatti gyökértörzsből és szálas gyökérrendszerből áll. A pszeudoszár törzsként működő, szorosan egymás mellett álló, koncentrikus körökben elhelyezkedő levélhüvelyekből alakul ki.
Hogyan termesszünk banánt?
Virág és gyümölcs:
A virágot hozó szár a pszeudoszár közepéből hajt ki, kb. 10-15 hónappal az ültetés után. Ekkorra a növénynek már van 26-32 levele. A virág a szára körül spirálisan nő, 10-20-as csoportokban, amelyeket lilás vagy zöldes, húsos fellevelek takarnak. Ezek az később lehullanak, ahogy a virágzás halad. Az első megjelenő virág rendszerint nőnemű. Az ehető gyümölcsöt termő fajtáknál ezekből hamarosan- megporzás nélkül- gyümölcsfürtök fejlődnek, amelyet a termesztők "kéznek" hívnak. Az ehető banánok zöme magot nem hoz, de amelyek mégis, azok magja termékeny. Az utolsó megjelenő virág hímnemű. Virágzástól szüretig a fajtától függően 80-180 nap telik el.
Hőmérséklet
A banán egyenletesen meleg hőmérsékletet igényel. Virágzáshoz legjobb a 26-28 °C közötti hőmérséklet, a gyümölcs fejlődéséhez 29-30 °C az ideális. A növekedés lelassul 16 °C alatt és megáll 10 °C-nál. Visszafordíthatatlan fagykár jelentkezik 0 °C alatt. Mínusz 7 °C alatt a talajszintig elpusztul a növény. Rendszerint azonban új hajtást hoz a meleg idő visszatértével. 37 °C hőmérséklet fölött a levelek megperzselődnek, s az új levelek nagyon keskenyre nőnek.
Milyen talaj szükséges a banánnak, és hogyan trágyázzuk?
Ha banánt akar ültetni a kertben (Magyarországon mindenképp elfagy télen), készítsen egy legalább 60 cm x 60 cm-es gödröt, cserélje ki a talajt erősen trágyás keverékre (fele érett, komposztált trágya, fele virágföld, vagy háromszor egyharmad perlit, tágya, virágföld). Legjobb a jó vízelvezetésű, szerves anyagban gazdag talaj, lehetőleg 5,5-7,0 pH-értékek között. Mivel a legfontosabb a jó vízelvezető képesség, kérdéses esetben képezzünk olyan lejtőt, ahol a fölösleges víz könnyen elfolyik. Sűrűn kell trágyázni magas K2O tartalmú trágyával vagy műtrágyával. Rossznyelvek szerint a banánt nem lehet túltrágyázni vagy túlöntözni. Ha a talajt kicseréltük, kéthetenként elég trágyázni. Ha a homokba ültettük, 2-4-naponta kell műtrágyázni. Ne tűrjünk gazt a növény körül.
Szaporítás:
Általános módszer a hajtások levágása vagy a gyökértörzs feldarabolása.
A gyökértörzsről háromféle hajtás nő:
terméketlen pszeudoszár;
kard-hajtás (az anyanövényhez hozzánőtt, keskeny, kardszerű levelekkel);
vízhajtás (az anyanövény melletti, felületesen kapcsolódó hajtás, széles levelekkel).
Ez utóbbi a legkevésbé alkalmas a szaporításra. A kardhajtásnal várjuk meg, amíg elég nagyra nő (1-1,5 m). A legnagyobb leveleket le kell vágni. Ügyelni kell, hogy legyen elég egészséges gyökere. A terméketlen pszeudoszárat vissza kell vágni kb. 20 cm magasra. Ha nincs elegendő egészséges új hajtás, a gyökértörzset fel is lehet darabolni úgy, hogy minden sérült anyagot eltávolítunk, és csak egészséges, fehér húsú, legalább néhány rüggyel rendelkező darabot kapjunk.