''Ha az ember szeretettel gondozza növényeit, azok gyönyörű terméssel hálálják azt meg... Nyolc éve ültettem kertembe egy "kiwi házaspárt" Évekig gyönyörködhettem fejlődésében, láthattam tavaszonként, ahogy a kis bundás rügyecskékből szőrös "lapulevelek" és sok méteres szárak, indák nőnek. Támasztékot kaptak. Az egyetlen növényem a kertben, amin soha semmilyen kártevőt nem találtam. A negyedik évben ismerhettem meg a kivi virágját közelebbről. Mondanom sem kell, csodaszép, de sajnos abban az évben csak a házaspár férfi tagja virágzott.
Az ötödik évben, kislánykánk 6 virágot hozott, és a gondoskodásért és szeretetemért cserébe, mind a 6 virágból gyümölcsöt nevelt. Hímes tojásként bántam velük, hiszen ő az én kivim!... Aprók voltak, a piacon szebbeket kapni, de az enyém!...
A hatodik évben már kiwi párom mindkét tagja tömve volt virággal! Ennél szebb látványt kiskert talán nem is tud nyújtani! A méhecskék jól dolgoztak, a kis kiwik növekedni kezdtek. Már látszott, hogy fürtökben, 3-4-5 szemes "csoportokban" nőnek a szőrmók gyümölcsök. Kiwijeim már nem olyan kis aprók mint előző évben! Megnőttek, a piacon már nem lehet ilyen szépet kapni!!!! Bár még nem értek meg, hiszen bármennyire is melegszik éghajlalatunk, azért még nem vagyunk mediterrán ország. Féltettem őket a hajnali hidegektől, ezért nem vártam meg, hogy megfagyjanak. Az "óriási terméssel" foghíjasan megtelt 2 tojástartó, és lassacskán beérett imádott gyümölcsöm.
A hetedik év volt az, amikor kivipárom megmutatta mit is tud igazán.
2009-ben igazán kivi szüretre indultam, a saját kertembe....
Nem elég, hogy egész évben gyönyörködök benne, hosszú évek után sem tudok betelni a szépségével, a kivim úgy fejlődik, ahogyan az a nagykönyvben meg van írva.
Roskadásig volt tavasszal gyönyörű virággal, és bár meg nem számoltam, de biztosan állítom, hogy amennyi virág, annyi gyümölcs is nőtt rajta.
Hirtelen jött a hideg, és mivel október közepére már hóval fenyegettek, utolsó pillanatban, esőben szedtem le a közel 25 kiló!!! gyümölcsöt. Formásak, ducik, nagyok, és legfőképp az enyéim voltak! Itt Magyarországon, a fővárosban!
Persze még nem volt érett, de utóérő jó tulajdonsága miatt nem igazán zavart. Tálcákon, edényekben (és amit még találtam) megértek a kamrában. A kivik közé loptam jó néhány szem almát, mert az alma olyan enzimeket termel, amitől a kivi jobban érik....
Ha a tendencia folytatódik, jövőre már a picon ülhetek a kivimmel, mert a növény kb 10 éves korára éri el termőképességének csúcsát, ami kb 800 szem.
Soha nem láttam és hallottam kiwi befőttről, de én megpróbáltam. Ehhez pont megfelelő volt az a fél érett állapot. Még kemény, és savanyú volt, de jól gondoltam, megérik az üvegben. A "hogyan"-nal sem volt gondom, még recept híján sem. A szokásosnál kicsivel több cukorral, néhány szem almát is belevágva, sikeres volt az akcióm....
Bár a rengeteg még kemény kivi meghámozása nem egy felemelő feladat (azt hiszem vetekszik a birsalma pucolással), a végeredmény láttán mégis csak megéri a kűzdelem. A családtagok, szomszédok barátok mind a csodájára járnak....
És fogadj meg egy jó tanácsot!
Ne felejts el apró mini üvegekbe is eltenni belőle egy kis kóstolót azoknak a kedves embereknek, akik veled örülnek a sikerednek!
De mindenek előtt ültess kivit.''
Mesélte az egyik ismerősöm.
És most nézzünk egy kis gyakorlati részt is a történet után:
A kivi egy hosszú életű, energikus növekedésű, csavarodó, tekeredő hajtásokkal kúszó cserje.
Akár 3 méter széles és 6 méter magas is lehet. Bőrszerű, majdnem kör alakú zöld levelei 15-20 cm átmérőjűek.
Fiatal leveleit és hajtásait piros szőrzet borítja. míg érett levelei sötétzöldek és szőrtelenek, simák. A fiatal növények fagyérzékenyek. - A legjobb megoldás, ha vásárlás után az első évben nagyobb konténerbe (edénybe) ültetjük. Télen hajtásait a földre fektetjük és szalmával, vagy egyéb takaróanyaggal letakarjuk. A fiatal hajtások érzékenyek a tavaszi fagyokra. A második évben végleges helyére ültethetjük. Ügyeljünk arra, hogy széltől védett, napos helyre kerüljön. A talajnak jó vízáteresztő képességűnek kell lennie, hogy pangó víz ne érhesse a gyökereket. A kivi kúszónövény. Támrendszer mellé ültessük. Az idősebb növényeket rendszere metszésben kell részesíteni. Virágzási idő május vége felé kezdődik. Ebben az időben a jobb terméskötődés érdekében monilia elleni szerrel permetezzük meg a növényeket. Termés érés szeptember végétől várható. A gyümölcsöket hűtőszekrényben öt-hat hónapig tárolhatjuk. Vízigényes növény, a víz hiánya miatt csökkenhet a gyümölcs mérete, és a gyümölcs jellemző tulajdonságai, és gyengíti a növény ellenállóképességét.Virága nagy krémfehér, kissé illatos virágai 2,5-5 cm nagyságúak. Gyümölcse ovális, hosszúkás formájú gyümölcs 5-6 cm hosszú, vörösesbarna-barna héj borítja. AZ érett gyümölcs húsa tömör, fényes zöld színű. A fiú és női egyedek is hoznak termést, azonban a fiú növényen jelentékntelenebb, kevésbé kívánatos gyümölcsök jelennek meg. Elviseli a részben árnyékos helyet, de jobban szereti a napos fekvést. Lehetőség szerint szélvédett fekvésbe ültessük. A növény meghálálja a bőséges öntözést, ekkor az egész vegetációs időszakban látványosan fejlődik. Soha ne hagyjuk kiszáradni a talajt körülötte.