Guava
A guava a trópusi gyümölcskonzervek egyik elmaradhatatlan, jellegzetesen körteszerű és -színű, pézsma illatú, kellemesen aromás trópusi egzotikuma. Feldolgozhatóság szempontjából kifejezetten a konzervipari céloknak megfelelő. Húsában sok apró barna mag található. Őshazája Peru, Mexikó, de ma már termesztik Franciaországban és a volt francia gyarmatokon is.
Tudományos nevén Psidium guajava. Fái a 8-10 méteres magasságot is elérik. Levelei tojás alakúak, színükön fényesen csillogóak. A mirtuszfélékhez tartozik, így az apró, hófehér virágai közepén feltűnőek a bibeszálak. A nyár közepén virágzik, és október végére, november elejére érleli be 5-10 cm-es, ovális sárgás gyümölcseit.
|
Az amerikai kontinensen a felhasználhatósága rendkívül sokrétű; készítenek belőle befőttet, süteményhez krémeket, lekvárt, zselét, gyümölcsitalt, koktélokat, guavasajtot, bort, párlatokat, konzervet. A magas cukortartalma és frissítő tulajdonsága miatt kedvelt gyümölcs Dél-Amerikában is.
|
A a trópusokról származik, melegigényes növény, közepes vízigénnyel. Magyarországon szobai körülmények között tartható. Tavasszal magvetéssel, és szemzéssel szaporítható. A magcsemeték 4 évesen, a szemzések általában előbb teremnek. Jelenleg hazánkban négy fajtája van forgalomban. (Sárga guava, Piros guava, Zöld guava, Thajföldi óriás guava).
Teleltetés
Az enyhe fagyokat (-3 fokig) elviseli, de a kertben teleltetni hazánkban nem lehet. Dézsában nevelve a lakásban vagy a télikertben vészeli át a telet.
Termés
Általában egyszer egy évben. A lakásban tartás persze megzavarja az életritmusát, ezért az évszakok összekeverdnek a guava számára.